Dag 1: Ankomst til Madeira (A)
Med direkte fly til Madeira, hvor vores dansktalende rejseleder modtager dig. Vi indkvarteres i Funchal by, hvor vi skal bo på samme hotel hele ugen.
Tillader tiden det, går vi en lille tur sammen i Funchal. Om aftenen er der fælles middag.
Dag 2: Vandring: Levada Marocos til Canical (M,F)
Bussen bringer os til det østlige Madeira, hvor vi skal vandre på levadaen (vandingskanal) fra Marocos til Canical. Vi går ”rundt om dalen” i en stor halvcirkel, og på det meste af ruten er der udsigt til byen Machico - flankeret af bugten. Ruten er forholdsvis flad, uden de helt store op- og nedstigninger. Levadaen er konstrueret således, at der er et moderat fald på ca. en meter pr. km mens vandet fra de højtliggende bjerge ledes til det lavereliggende område ved kysten.

Billede: Vandring langs levadaen til Canical.
Vi kommer gennem små landbrugssamfund med terassehaver, huse og opdyrket land og ser, hvilken betydning levada-systemet har for livet på landet. Det er en ”livlig rute”, hvor vi møder dem, der bor og arbejder i landbruget, og vi kommer således helt tæt på dagligdagslivet. Undervejs ser vi en masse eksotiske og farvestrålende blomster, planter og træer, f.eks bananplanter, papaya-træer, sukkerør og årstidens landbrugsafgrøder. Midt på ruten gør vi holdt ved en lokal kaffe-bar, hvor det er muligt at købe en forfriskning, inden vi fortsætter den sidste halvdel af turen. Frokosten indtager vi efter vandringen og en kort bustur. Dagens vandrerute er ca. 14 km.
Dag 3: Vandring: Levada de Risco og 25 Fontes (M,F)
I dag går turen til Madeiras højland (1000-1200 m.o.h). Vi kører ind midt på øen, til højsletten Paul da Serra, hvor et enestående hedelandskab af lyng, græs og blomster er en fryd for øjet på køreturen. Vi vandrer på den vestlige del af øen i den længste slugt, Ribeira de Janela, med start fra Rabacal. Ruten går ad to levadastier, som på en del af vejen løber parallelt i forskellige niveauer. Området er meget naturskønt og uberørt, hvor farven grøn ses i alle nuancer. Vegetationen er domineret af Madeiras oprindelige UNESCO-fredede urskov laurisilva samt bregner, mos, stedsegrønne planter og utallige vandfald.
Bussen stopper ved hovedvejen, og vi går ad grusvejen nedad gennem skoven mod levadaerne. Den første del af ruten på Levada do Risco er forholdsvis flad, og vi følger levadaen til vandfaldet, som har lagt navn til stien; Risco. Her belønnes vi med en flot udsigt ned over dalen under os - og et højt vandfald dryppende ned af klippevæggen over os. Vi forstyrres kun af de vilde fugle, som ikke er så vilde endda. De er vant til turister og venter kun på at blive håndfodret med brødkrummer.

Billede: Risco vandfaldet og levada.
Vi går lidt tilbage ad samme rute og møder stien til levadaen 25 Fontes (kilder). Denne del af ruten er en mere kuperet. Ved 25 Fontes venter mere vand og endnu et imponerende skue. Et større, og adskillige små, vandfald fosser ned og ender i en lille sø. Der er intet mindre end et fantastisk syn. Efter en lille pause går vi tilbage næsten ad samme rute, en tur der er lidt mere kuperet.
Læg mærke til, at levadaen på denne strækning er i flere niveauer i forhold til stien, og kig endelig ned i vandet, som er krystalklart. Måske er du heldig at spotte ørreder, der lever i levadaen - som et af de få steder på øen.
Når vi har passeret skovfogedens hus, går vi under ”bjerget og hovedvejen". Her er det meget passende at finde sin lygte eller pandelampe frem. Tunnellen, som vi skal igennem, er flere hundrede meter lang og uoplyst, men nem at gå i. Efter tunnellen føres vi gennem et lille stykke duftende eukalyptus skov, inden vi er fremme ved bussen og en velfortjent frokost venter på en lokal restaurant, efter en kort køretur. Ruten er ca. 12 km og er let kuperet.
Dag 4: Byvandring i Funchal med markedsbesøg(M,F)
I dag bringer vandringen os til selveste Funchal. Vi skal bl.a. skal rundt i det historiske centrum og opleve den pragtfulde arkitektur, de mange hyggelige gader og besøge det lokale marked. Turen begynder ved hotellet, hvorfra vi runder strandpromenaden og Santa Catarina parken og det historiske centrum. Turen slutter inde Funchal by, efter vi har nydt vores frokost.

Billede: Funchal.
Resten af dagen er fri til egne oplevelser. Måske vil du se nærmere på nogle af de seværdigheder, som vi har passeret i løbet af dagen eller foretrækker at tage tilbage til hotellet og slappe af. Du kan også tage kabel-banen op til Monte, hvorfra du kan nyde en fantastisk udsigt over byen samt besøge den botaniske have. Alternativt kan du prøve en af de lokale by-levadaer eller spadsere langs havet til landsbyen Camara de Lobos.
Dag 5: Vandring Ponta São Lourenco
Dagens vandring foregår på Madeiras østligste spids i naturreservatet på São Lourenço halvøen. Her går himmel, hav og klipper sammen i ét. Landskabet er et goldt ørkenlignende ”månelandskab”, som er en stor kontrast til Madeiras ellers frodige og grønne vegetation.
Første del af vandringen går til Cais da Sardinha, halvøens eneste hus, der er omkranset af palmer, og hvor du finder en udstilling om områdets historie og natur. Der er også en mindre kaffebar, hvor der kan købes forfriskninger. Vi skal vandre i åbent kuperet terræn. På ruten vil vi opleve fantastiske klippeformationer i et hav af farver, vilde blomster og ikke mindst Atlanterhavet, som vi kan se hele tiden.Når solen er fremme, kan vi være heldige at se små firben der slikker solskin. På São Lourenço erfarer man rigtig forskellen mellem den vilde nordkyst, hvor bølgerne med stor kraft slår ind mod kysten og den milde sydkyst, hvor havet oftest er mere roligt. For de som har lyst, er der mulighed for at ”bestige” det højeste punkt bag "Cais da Sardinha", inden vi vender om og går samme vej retur. Ruten er i et kupereret og åbent landskab.
Klik her for at se den virtuelle tur på kort.

Billede: São Lourenço halvøen.
Efter vandringen kører vi til en af de små byer i nærheden og spiser frokost på en lokal restaurant.
Dagens vandrerute er på ca. 8 km.
Dag 6: Fridag eller ekstra udflugt til Madeiras høje bjerge Pico Ruvio (M)
I dag kan du hvile benene og holde fri eller tilmelde dig rejsens ekstra udflugt, som udover en flot bjergvandring også byder på en smuk køretur til Madeiras bjergmassiv og dramatiske nordkyst med de stejle klipper.
Dagens vandring er på Vereda do Pico Ruvio, og du får mulighed for at komme helt op til Madeiras højeste punkt Pico (betyder top) Ruvio (1862 m.o.h). Vi vandrer højt oppe i bjerglandskabet (ca. 1500-1800 m.o.h) ad en sikker og let (dog kuperet) rute, som er forholdsvis kort (i alt ca. 6 km) og vi går samme vej tilbage. Ruten er en blanding af trappetrin og grus/jordstier, og et lille stykke går vi på bjergryggen (den er bred). Det sidste stykke helt op til toppen er ad en smal og kuperet sti inden et par udsigtsplatforme, hvorfra man har en formidabel panoramaudsigt med horisonten i det fjerne. For dem, der ikke vil med det sidste stykke til toppen, er det muligt at vente ved en bjerghytte. På denne vandring får du således mulighed for at komme helt tæt på Madeiras naturskønne bjerge med dybe slugter og dale, høje tinder og en helt enestående natur. Er vejret med os, og er det en klar dag, belønnes du med en ekstraordinær oplevelse, hvor skyerne svæver under os og et blåt himmeltæppe er over os og de høje bjerge.

Billede: Madeiras bjergerige landskaber.
Dagens frokost spiser vi efter vandringen på en restaurant på nordkysten med en skøn udsigt, hvorefter vi kører retur til Funchal med et par stops undervejs. Her kan du opleve nordkystens skønne terrassefyldte skråninger, hvor der dyrkes vin, sukkerrør og grønsager samt ses stejle grønne klipper, der skyder lodret ned i havet.
Denne udflugt er ikke inkluderet i rejsens pris og skal bestilles og betales hos rejselederen.
Dag 7: Fridag og afskedsmiddag (M,A)
Fridag til egne oplevelser. Om aftenen samles vi på hotellet og spadserer til rejsens sidste middag sammen på en af de lokale restauranter.
Dag 8: Hjemrejse (M)
Udtjekning og transport til lufthavnen. Hjemrejse.