Dag 1: Afrejse fra Danmark
Afrejse mod Nairobi og vores spændende oplevelser i Kenya.
Dag 2: Ankomst Nairobi, Karen Blixens hus, safari i Nairobi nationalpark (F)
Vi ankommer til Nairobi og efter modtagelse af vores bagage, er vi klar til at køre mod vores første oplevelse på vores rejse.
Der er ingen tvivl om, at når man siger Kenya, så tænker man på den verdenskendte danske forfatter; Karen Blixen. Det er derfor også et must at besøge Karen Blixens hus, der er placeret lidt uden for storbyen; Nairobi.
Om eftermiddagen er vi klar til vores første møde med det kenyanske dyreliv. Vi kører en kort tur ud til den cirka 120 km² store nationalpark: Nairobi, der uden tvivl er anderledes end mange af Afrikas andre nationalparker. Den ligger ved bygrænsen til Nairobi, og man kan se byens skyskrabere i horisonten. Parken består hovedsageligt af græsarealer, vandløb, kløfter og skov, som sammen danner rammerne om et storslået safarilandskab med masser af dyreliv. Her lever næsehorn, løver og giraffer deres normale liv side om side. På trods af parkens relativt begrænsede størrelse er der mange andre dyrearter ud over ovenstående, som leoparder, gnuer, bøfler og zebraer.

Billede: Karen Blixens hus og næsehorn.
Vi overnatter på et godt hotel i udkanten af Nairobi.
Dag 3: Bådsafari på Lake Naivasha, safari i Lake Nakuru nationalpark (M,F,A)
I dag forsætter vi på flere safarioplevelser og kører ca. 2 1/2 time nordvest til søerne Lake Naivasha søerne. Her er et af flere ferskvandssøer med et sandt fugleparadis, hvor omkring 400 fuglearter som storke, traner, pelikaner og forskellige ørnearter.
Vi skal ud på søen med båd og her kommer vi tæt på søens mest kendte indbyggere. Søen er nemlig et naturligt hapitat for flodheste, og langs bredden slukker andre dyr deres tørst.

Billede: Fugle og bådtur på Lake Naivasha.
Efter frokost ved søens bred fortsætter vi til Lake Nakuru National Park, der er en af Kenyas mindre nationalparker (ca. 2 timers kørsel). Parken er en af de bedste i hele Afrika til at se leoparder, og Nakuru er kendt for den store bestand af det hvide næsehorn. Nationalparken er også fristed for Rothschild giraffen.
Den lyserøde flamingo er den mest berømte fugl og flamingoen bevæger sig jævnligt rundt i Lake Nakuru i store flokke og er et imponerende syn. Løver, flodheste, hvide næsehorn, bøfler, giraffer, zebraer, impalaer og pelikaner ses ofte i nationalparken - for blot at nævne nogle få arter.

Billede: Zebraer og flamingoer.
Lodgen, vi overnatter på, er bygget højt på en bakketop og er med til at danne den vestlige grænse for Afrikas Great Rift Valley. Fra lodgen er der en spektakulær udsigt over Afrikas naturskønne vidder. Efter ankomst til vores lodge kører vi ud på safari ved et nærliggende søområde.
Dag 4: Maasai landsbybesøg, Masai Mara og safari (M,F,A)
Vi kan i dag se frem til at sætte kursen mod Masai Mara. Der venter os en længere køretur (ca. 5 1/2 timer) og inden ankomst, besøger vi på vejen maasaifolkets hovedby, Narok. Her venter os et indblik i stammefolkets liv.
Masai Mara, et af Afrikas mest kendte safariområder, er tilgængeligt det meste af året og har altid et fantastisk dyreliv. Naturen er de karakteristiske sletter med floder, skov, vandløb, akacietræer og flokke af græsædere, samt en masse rovdyr. Masai Mara har altid været stedet, hvor naturprogrammer om Afrikas dyreliv er filmet og ud over områdets enorme bestand af store pattedyr, er der observeret mere end 450 forskellige fuglearter, herunder 55 forskellige rovfugle.

Billede: Maasai-folket og slette med akacietræ.
Vi bor meget centralt i Masai Mara og efter ankomst om eftermiddagen, er vi klar til en safaritur på savannen for at opleve mere af det storslåede afrikanske dyreliv.
Dag 5-6: Masai Mara og safari (M,F,A)
De næste 2 dage er fyldt med safariture på Masai Maras sletter og dagene er sat af til at køre rundt og observere de vilde dyr i reservatet. Vi starter tidligt om morgenen, hvor der er chancer for at se løver, geparder og leoparder.
Dag 7: Nairobi og tog til Mombasa (M,F,A)
Efter nogle fantastiske safaridage kører vi retur til Nairobi tidligt om morgenen (ca. 5 1/2 timer), spiser frokost og stiger ombord på toget, der skal køre os til Mombasa og vores strandophold ved den Indiske Ocean. Togturen er i sig selv en afslappende transportform, og måske spotter du dyr undervejs, og herudover ser du i forbifarten de mindre lokale byer (Ca. 6 timers togtur). Efter ankomst til Mombasa, siger vi farvel til vores lokale rejseleder, og under opholdet i Mombasa vil der være en dansktalende lokalboende repræsentant, der vil være behjælpelig under dit ophold her.

Billede: Strand, Mombasa.
Dag 8-10: Mombasa, afslapning ved Det Indiske Ocean (M,F,A)
Palmer, hvid sandstrand, det azurblå hav, havets brusen og solens varme stråler - dét er hvad du har i sigte de næste par dage.
Mombasa, der tidligere var en del af Zanzibar, indbyder til afslapning, så det er bare med at læne dig tilbage og nyde de varme himmelstrøg - og vores all inclusive hotel.
Dag 11-12: Fly fra Mombasa til Nairobi, og hjemrejse (M)
Fra morgenstunden kører vi til Mombasa lufthavn, for at flyve videre til Nairobi. Vores lokalboende repræsentant tager med til lufthavnen, og sørger for I bliver sendt godt afsted. Ved ankomst i indenrigs i Nairobi, skal I checke jer og jeres bagage ud, hvorefter I i ankomsthallen møder en engelsktalende lokalguide, som hjælper jer videre til udenrigsafdelingen. Her tjekker I ind igen , hvorefter I flyver retur til Danmark, efter en oplevelsrig rejse.