Dag 1: Ankomst Marrakech
Efter ankomsten og indrejseformaliteter køres vi til vores hotel for natten i Marrakech. Fra i morgen vil vi for alvor udforske Marrakech og Marokko.
Marrakech er berbernes tidligere hovedstad og kaldes også for Den Lyserøde By, da det lokale ler, som man har bygget byen af, er pigmenteret lyserødt.
Faktisk skifter farven i løbet af dagen, alt efter solens position. Marrakech er også kendt som Rosenbyen og Marokkos Juvel på grund af dette distinkte farvespil.
Dag 2: Marrakech byrundtur (M,F,A)
I dag skal vi opleve den gamle kongeby Marrakech. Undervejs spiser vi frokost på en lokal restaurant. Sammen med vores rejseleder og kyndige lokalguide kan vi glæde os til en færd i den fortryllende gamle bydel medinaen, som er på UNESCOs Verdensarvsliste. Vi går ad snævre stræder til de forskelligartede kvarterer, hvor dufte, lyde og udsigter gemmer på lokale krydderier, traditionelle bagerier, gamle moskéer og smuk arkitektur. Turen går længere ind i souken, hvor vi møder butikker og boder med alskens farverigt kunsthåndværk.
Billede: Souken og stemning i Marrakech
Udefra beundrer vi byens vartegn, den berømte Koutoubia-moské, som er den største i Marrakech. Her knejser den 77 meter høje minaret med sit karakteristiske spir, der har fire kobberbelagte jordkloder helt på toppen. Moskéen er bygget i slutningen af 1100-tallet og betragtes af mange som en af de smukkeste i den vestlige del af den muslimske verden.
Vores færd bringer os til andre centrale steder i Marrakech, og vi besøger Bahia-paladset og Saadian-mausoleet fra slutningen af 1500-tallet. Vi besøger ligeledes den centrale plads Djemaa al-Fna, der er essensen af Marrakech kogt ned til ét sted. Her er der fra morgenstunden fyldt med krydderi- og frugtsælgere, og op ad dagen kommer der slangetæmmere, folk, der falbyder messingarbejder, og vandsælgere med de karakteristiske læderposer. Senere underholder de dansende Chleuh-drenge, og ved aftenstide bliver pladsen fyldt op med madboder og et mylder af mennesker.
Billede: Koutoubia-moskéen og Djemaa al-Fna pladsen i Marrakech
Billede: Atlas-bjergene
Billede: Ait Ben Haddou
Dag 3: Afrejse Marrakech, Atlasbjergene, oasebyen Ait Ben Haddou, Ouarzazate (M,F,A)
Efter check-ud og morgenmad kører vi mod sydøst, på panoramatur over Atlasbjergene. Undervejs oplever vi fantastiske naturscenerier, mens turen går op mod Nordafrikas højeste bjergpas Tizi-N-Tichka i 2.269 meters højde. Herfra er der en imponerede udsigt mod de høje Atlasbjerge, som - hvis vi er heldige - vil stå med sneklædte toppe. Vel gennem passet kører vi ned mod og stopper ved oasebyen Ait Ben Haddou, hvor vi spiser frokost, inden vi går over mod den gamle bydel. Ait Ben Haddou er på UNESCOs Verdensarvsliste, og det forstår man godt. Det er en befæstet lerklinet by, også kaldet en kasbah, med imponerende tårne og geometriske mønstre. Byen er så unik og velbevaret, at den også er kendt som Afrikas Hollywood, da mange film gennem årene, bl.a. Lawrence of Arabia fra 1962, er optaget her. Turen går videre til Ouarzazate, hvor vi indkvarterer os -og samles til middag på hotellet.
Billede: Draa-dalen og det berømte vejskilt ”52 dage til Timbuktu”
Dag 4: Afrejse Ouarzazate, Agdz og Draa-dalen, overnatning i Chegaga (M,F,A)
Efter morgenmaden fortsætter vi køreturen over Anti-Atlasbjergene mod Zagora gennem den romantiske Draa-dal med marker, frugtplantager og palmer. På vejen stopper vi i den lille oaseby Agdz, hvor vi spiser frokost. Herefter fortsætter vi til Zagora med tilnavnet Porten til Marokkos ørken, og som markeres af det berømte vejskilt ”52 dage til Timbuktu”. I Mhamid Lhglane skifter vi bussen ud med 4-hjulstrækker og fortsætter til vores ørkencamp i Chegaga. Ved ankomsten til ørkenlejren indkvarterer vi os, og så er det tid til at indtage vores berbermiddag under åben stjernehimmel. Vi ser den smukke solnedgang over ørkenen og ud på aftenen, når det bliver lidt køligt, kan vi varme os ved lejrbålet.
Dag 5: Afrejse Chegaga, oaser, berberlandsbyer og overnatning i Erfoud (M,F,A)
Tidligt om morgenen før morgenmad vil der for de morgenfriske være mulighed for at overvære solopgangen i den gyldne ørken. Desuden er der mulighed for en tur på en kamel (egenbetaling, betales på stedet), eller man kan nøjes med en klatretur på de mindre klitter. Efter morgenmaden går turen videre til oasebyen Erfoud. Vi nyder turen gennem oaser og små berberlandsbyer. Undervejs gør vi holdt i landsbyen Alnif hvor vi får frokost. Køreturen i dag er rundrejsens længste, og vi vil sidde en del i bussen. Vi holder selvfølgelig hyppige pauser undervejs både til en kaffe og med mulighed for at benytte toiletter. I byen Rissani føles det, som om tiden er gået i stå – her i byen finder vi for eksempel en æsel-parkeringsplads, hvor der også handles med æslerne, og andre steder handles der med køer, geder og får. Byen er i det hele taget en livlig handelsby, og lokale handlende fra andre nærliggende byer kommer hertil for at gøre forretning. Vi besøger Moulay Ali Cherif-mausoleet (kun udefra), hvor grundlæggeren af det nuværende Alaouite-dynasti og flere af hans sønner ligger begravet.
Billede: Æsler og ”medfouna” (berberpizza) i Rissani
Dag 6: Afrejse Erfoud, Bourmalen Dades (M,F,A)
Vi rejser videre mod Dades-dalen, som skiller Atlasbjergene fra Anti-Atlasbjergene. Fra de Høje Atlasbjerge i nord til den takkede Jebel Saghro-bjergkæde i syd, ligger dalen spækket med oaser og lerklinede paladser, som giver stedet dets poetiske tilnavn – De Tusind Kasbahers Dal. Turen går via Tinghir, hvor vi spiser frokost. Dades-dalen er herudover også kendt for sine plantager med æbler, valnødder og figner. I Dades-dalen indkvarterer vi os for de to næste nætter.
Billede: Dades-dalen
Dag 7: Udflugt fra Bourmalen Dades til Tinghir i Todghakløften (M,F,A)
I dag skal vi opleve den spektakulære Todghakløft, hvor passagen på det smalleste sted har en bredde på kun 10 meter. klipperne når en højde på næsten 300 meter. Et imponerende og smukt syn. Vi har tid til at gå en tur gennem kløften og ser også byen Tinghir inden vi vender tilbage til Bourmalen Dades.
Billede: Todghakløften
Dag 8: Afrejse Dades-dalen, Skoura, kasbah Taourirt, Atlas Film Studio, overnatning i Ouarzazate (M,F,A)
Ruten går idag tilbage mod Ouarzazate. Første stop er i Skoura, som regnes for en af Marokkos allersmukkeste oasebyer. Flankeret af sneklædte bjergtinder og med palmelunde og dale, er Qazazate blevet en vigtig base for filmproduktioner. Blandt andet er Gladiator, Kingdom of Heaven, Nilens Juvel, Prinsen af Persien og Babel optaget her. Vi besøger Atlas Film Studio, samt den berømte kasbah Taourirt, som er historisk vigtig, da den var kontrolpost og hovedsæde for al nord- og sydgående trafik i Marokko, dengang der ikke var andre muligheder end at rejse igennem bjergene.
Billede: Kasbah Taourirt og Atlas Film Studio i Ouarzazate
Dag 9: Ouarzazate (M,F,A)
Efter morgenmaden kører vi retur til Marrakech gennem Atlasbjergene. Ved ankomsten til Marrakech indkvarterer vi os på hotellet, hvorefter der er tid på egen hånd. Om aftenen samles vi til middag på hotellet.
Dag 10: Ledig dag Marrakech og afskedsmiddag (M,F,A)
Idag er til fri disposition. Nu har du den forgangne uge nok lært dig at tinge om prisen som det sig hør og bør i Marokko og du kan nu genbesøge de livlige markedsboder i centrum og købe de sidste souvenirs, lædervarer, tæpper eller lertøj. Du kan også vælge en dag med afslapning på hotellet. Morgenmad og frokost er idag inkluderet på hotellet og om aftenen samles vi til en hyggelig afskedsmiddag på en af byens ældste restauranter. Her siger vi farvel til Marokko med mavedans, stearinlys og marokkansk folkemusik.
Dag 11: Hjemrejse (M)
Efter morgenmaden drager vi mod lufthavnen for at påbegynde hjemrejsen mod Danmark.