Nyheder, inspiration og gode tilbud på rejser til Portugal

Få tilsendt gode tilbud og nyheder om rejser til Portugal med Kulturrejser Europa.

I nyhedsbrevet får du inspiration til din næste ferie i spændende artikler om Portugal, med emner som mad, vin, kultur, historie, natur og meget mere.

Vi trækker løbende lod om rejser til Portugal og rejsegavekort blandt alle modtagere af vores nyhedsbrev.

Tilmeld dig nyhedsbrevet her

 

Dagsprogram - langtidsferie Madeira

udskriv Udskriv

Overblik - Madeira langtidsferie - 22 dageDagsprogram - Langtidsferie MadeiraHotel - langtidsferie MadeiraBilleder fra Madeira langtidsferie - 22 dageBestil rejsen - Madeira langtidsferie


Dag 1: Ankomst til Madeira og transport til hotellet

Vores dansktalende rejseleder byder dig velkommen til Madeira i Funchals lufthavn, Santa Catarina. Herefter kører vi direkte til hotellerne – turen tager under en halv time, så ferien begynder stort set med det samme. Undervejs vil rejselederen indvie os i de praktiske detaljer og programmet for rejsen. 
 

Dag 2: Udflugt til det nordøstlige Madeira (F) 

I dag skal vi en tur op i højderne. To af Madeiras i alt tre bjergpas møder vi på ruten tværs over øen. Vi lægger ud med at køre over Poiso-passet (1.412 meter over havet) og videre op til det tredjehøjste punkt Pico do Areiro (1.818 meter over havet). Landskabet på Pico do Areiro er goldt og præget af  brune nuancer. Det er en stor kontrast til den frodige og farverige vegetation, der ellers dominerer øen. På en klar dag belønnes vi med en helt betagende udsigt. Måske spotter vi Madeiras lillesøster, naboøen Porto Santo, i det fjerne.  Vi anbefaler, at du medbringer en jakke eller varm trøje, da vejret heroppe i højderne kan være omskifteligt. Vort næste stop bliver ved Ribeiro Frio – den kolde bæk, hvor vi bl.a. ser den oprindelige skovbevoksning laurissilva, som er på UNESCOs liste over verdens kulturarv. Her kan du spadsere et lille stykke på levada-stien, inden bussen samler os op eller blive i bussen og vente på de sidste eventyrere.

Vi kører videre ad de snoede bjergveje mod Porto da Cruz på nordøstkysten, som er vores næste stop. Det er et charmerende lille fiskerleje med smukke palmer og små bugte med stenstrande. Her spiser vi frokost på en af byens restauranter.

Efter frokosten fortsætter vi videre ad hele fire tunneller rundt i det bjergerige landskab. Vi kører til halvøen Ponta de São Lourenco, hvor vi oplever det smukke natursceneri med vilde kyster og betagende udsigtspunkter. 

I Canical holder vi en pause, hvor der er tid til at strække benene og gå rundt på egen hånd. Her kan du evt. besøge hvalmuseet og høre historien om hvalfangstens betydning for Madeira. Entré er ikke inkluderet og betales direkte (ca. €10). Machico, som er Madeiras næststørste by, bliver det sidste besøg på østkysten. Det var her, de første bosættere slog sig ned i 1400-tallet. I dag er Machico en god blanding af gammelt og nyt, og byens badestrand med sand fra Marokko er et trækplaster for såvel lokale og besøgende på Madeira.

Vi er tilbage på hotellet sidst på eftermiddagen.
 

Dag 3: Byvandring i Funchal. Ekstra udflugt til Monte og Botanisk Have (F) 

I dag skal vi på byvandring rundt i Madeiras hovedstad, Funchal. Turen ind til Funchal er på egen hånd. Vi samles ved domkirken "Sé", som er et af byens vartegn. Domkirkens historie kan datereres tilbage til de første 100 år efter Madeiras opdagelse. Vi fortsætter vores vandring, hvor vi kommer omkring de små gader og store pladser. På Rådhuspladsen, som hedder  ”Praça do Municipio”, kan vi opleve den flotte stenbelægning og de karakteristiske bygninger; rådhuset, kirken og kunstmuseet.

I Funchals gamle bydel finder vi et hyggeligt nærmiljø og historiske bygninger i en skøn forening. Det er mellem den nye og den gamle bydel, at vi møder markedsbygningen, hvor byens store marked ”Mercado dos Lavradores” har til huse. Hvis tiden tillader det, kigger vi indenfor. Det er altid en stor og farverig oplevelse, både når det gælder de smukke blomster, de eksotiske frugter og de spændende fisk. På markedet kan du prøve de mange varianter af passionsfrugt, de små bananer eller de stærke chili. Måske du også finder inspiration i de flotte boder til egne kokkerier i lejligheden. Selve boderne er fordelt på flere etager, og fiskemarkedet ligger for sig selv. Vores dansktalende rejseleder er godt inde i de lokale forhold og vil på turen gennem byen fortælle om dagliglivet, de traditionelle håndværk og øse ud af sine tips til gode steder at besøge. Vi afrunder byturen med at spise frokost sammen.

Efter frokosten kan du enten vælge at tage hjem til hotellet eller gå videre rundt i byen på egen hånd, eller du kan følge med på en valgfri ekstra udflugt  til Monte og Botanisk Have. Turen til Monte er i bus, og vi kører umiddelbart efter frokosten. I Monte besøger vi Madeiras valfartskirke, der huser øens skytshelgen og den sidste Østrig-ungarske kejsers sarkofag. Herefter besøger vi Botanisk Have (entré inkluderet), hvor vi nyder de mange flotte blomster og planter samt udsigten over Funchal-bugten. På vej tilbage til hotellet er der mulighed for at komme en tur i en de karakteristiske slæder; toboggan. Slæderne har træ-meder og kører i susende fart fra Monte og ned mod Funchal. Prisen ligger på omkring €15-25 pr. person og betales direkte til slædeføreren. Rejselederen hjælper gerne med at arrangere en tur til dem, der vil prøve. Du kan bestil eftermiddagsturen til Monte og Botanisk Have direkte hos rejselederen.
 

Dag 4: Fridag til egne oplevelser  

Se forslag til, hvad du kan foretage dig på rejsens fridage nederst på siden.
 

Dag 5: Det sydvestlige Madeira: Cabo Girão, vin, rom, kunst og nonnekloster

Dagen i dag byder på spændende og forskelligartede oplevelser. Vi kører vestpå mod første stop ved udsigtspunktet ved Cabo Girão. Her træder vi ud på den nyindviede "sky-walk", en platform med transparent glas, hvorfra vi har en helt enestående udsigt over sydkysten og, ikke mindst, 500 meter lodret ned!

Vi fortsætter mod Câmara de Lobos-området, hvor vi kigger indenfor i det ellers lukkede Caldeira-kloster for Clarissa-søsterene. Selve kapellet står stadig, som det gjorde i 1800-tallet. I klostret møder vi nonnen Angelica (eller en af hendes medsøstre), som har har boet en menneskealder i klostret. Turen i klostret er en spændende oplevelse, der giver et godt billede af et meget anderledes og særpræget liv.

Efter vores besøg i klostret er det tid til at pleje smagsløgene. Vi lægger vejen forbi den privattejede vingård Barbeito, som producerer noget at Madeiras bedste vin. Her får vi en lille rundvisning og smager på deres udgave af den tradtionelle vin.

Frokosten indtages i Calheta. En charmerende lille kystby på sydvestkysten. Her findes en af Madeiras få sandstrande, som er kunstigt anlagt. Calheta er også berømt for sin sukkerrørs-brændevin, som stadig produceres her. Vi kigger indenfor på fabrikken, og mon ikke vi bliver budt på en smagsprøve? Det er også på en klippetop over Calheta, at vi finder Madeiras svar på Louisiana. Museet hedder ”Centro das Artes Casa”. Vi aflægger et besøg på selve museet og nyder udsigten ud over bugten fra dette spændende sted. Entré er inkluderet. Læg især mærke til bygningen, som er et sandt mesterværk. Det er tegnet af arkitekten Paolo David, der bl.a. vandt den prestigefyldte arkitekturpris Alvaar Alto i 2012.

Vi vender tilbage til hoteller sidst på eftermiddagen efter en smuk køretur langs kystvejen.
 

Dag 6-10: Fridage til egne oplevelser

Se forslag til, hvad du kan foretage dig på rejsens fridage nederst på siden.
 

Dag 11: Fridag eller ekstra udflugt med levada-vandring 

I dag skal du finde de gode sko frem og glæde dig til betagende oplevelser helt tæt på naturen. Stierne langs de omkring 2000 kilometer vandingskanaler, levadaer, indbyder til vandreture og fascinerende naturoplevelser. Bussen henter os på hotellet og kører os til ”Levada do Norte”, hvor vi går fra Campánario til Quinta Grande - en vandretur på omkring syv kilometer i et smukt landskab med udsigt over landbrugsterrasser, små landsbyer, gårde og havet i det fjerne. Selve vandringen tager omkring et par timer, og vi har indlagt pauser undervejs. Udover praktiske sko anbefaler vi også praktisk tøj og måske en lille rygsæk med vand til gåturen. Bussen kører os tilbage til hotellet igen.
 

Dag 12-16: Fridage til egne oplevelser 

Se forslag til, hvad du kan foretage dig på rejsens fridage nederst på siden.
 

Dag 17 Fridag eller ekstra udflugt Madeiras parker og haver 

Madeira er kendt for sine farvestrålende og eksotiske blomster og planter. I dag kan du komme helt tæt på dem, når vi går på opdagelse i to meget forskellige parker og haver i omegnen af Funchal.

Vi lægger ud med Quinta da Boa Vista, hvor vi fortrylles af orkidéerne. I orkidé-kredse er Quinta da Boa Vista kendt for udviklingen af nye sorter og for at fremtrylle nogle af de smukkeste orkideer i verden. ”Gården med den gode udsigt” – frit oversat - har mere end 50 år på bagen som blomst- og orkidéhave mere eller mindre i den form, som vi ser den idag. Haven er grundlagt af Cecil Garton, som i 1960’erne vendte hjem til den fædrene gård, som havde været i familiens eje gennem mere end 100 år.
 
Vi slutter vores havetur af med Esmeraldas urtehave - ”A Quintinha" – den lille gård, som er dedikeret til aromatiske og medicinale urter, hvoraf alle er økologiske dyrket. Desuden bugner haven af forskellige andre planter, vinstokke, buske, træer og blomster. Det er ganske givet ikke en af de smukkeste haver, men den er til gengæld rigtigt interessant at besøge, fordi den er ulig andre haver. Efter rundvisningen serveres en kop frisklavet urtete og et stykke hjemmelavet kage. Velbekomme!
 
Turen bestilles direkte hos rejselederen. 
 

Dag 18-21 Fridage til egne oplevelser

Se forslag til, hvad du kan foretage dig på rejsens fridage nederst på siden.
 

Dag 22: Afsked med Madeira og hjemrejse

Vi kører til Santa Catarina lufthavnen og siger på gensyn til Madeira.
 

Om fridagene til egne oplevelser  

På en langstidsferie er der masser af tid til afslapning og egne oplevelser. Her kommer nogle forslag til, hvad dagene kan bruges til.

I lido-området er der masser af feriestemning blandet med dagligdagslivet. Her finder du de velkendte havvandsbassiner og promenaden, som indbyder til en spadserertur. Stop op og nyd udsigten fra en af de mange bænke eller slå dig ned på en café og nyd en kop kaffe. Du kan også finde traveskoene frem og spadsere til stranden "Praia Formosa" (de lokales egen, foretrukne stenstrand), og som noget helt nyt kan du fortsætte til fods langs vandet helt til Câmara de Lobos. Så får du en smuk vandretur, hvor du kan nyde landskabet undervejs. Câmara de Lobos var Winston Churchills ynglingssted på Madeira.

Der er også et utal af spændende haver og parker. Rejselederen giver gerne hints til sine favoritter! 

Du kan også bruge fridagene på at gå på opdagelse i Funchals gader og parker. Besøg evt.  markedet og find inspiration til aftenens menu. Læg vejen forbi fortet og havnen, hvor de store krydstogtsskibe ofte er at finde. Funchal har også flere museer, som er værd at besøge.

  • Det historiske museum: Et interaktivt og moderne museum, som perfekt illustrerer historien og udviklingen på Madeira og i øens kultur. Her kan du opleve interaktive fremvisninger fra øens historie samt føle omgivelserne i forskellige perioder via lyd og lugt.
  • Sukker Museet: Dedikeret til sukkerets historie på Madeira, der siden 1500-tallet har været yderst vigtig for øens økonomi. Det er ikke uden grund, at sukker også blev kaldt for ”det hvide guld”.
  • Vicentes fotomuseum: Vicente Gomes da Silva blev kendt som den mest prestigefyldte fotograf på Madeira. I 1865 etablerede han et fotostudie i sin egen have, som man den dag i dag endnu kan opleve. Museet er det ældste af sin slags og har en enestående samling af værdifuldt, historisk fotomateriale, der kan opleves af alle.

Vi kan også anbefale Museu de Arte Sacra (det hellige/religiøse kunstmuseum), Museu do Funchal e Auario (byens maritime museum), Broderi Museum, som indeholder Madeiras Broderi Institut, Madeira Vin Institut og naturhistorisk Museum (Museau Historia Natural).
 

Ekstra udflugter i jeep eller i båd  

Du kan også vælge mellem flere andre valgfrie udflugtsmuligheder. Alle bestilles hos vores dansktalende rejseleder, som kan orientere nærmere.
Bemærk at disse udflugter er på egen hånd og uden dansktalende rejseleder. Der vil være en lokal, engelsktalende guide med.

 
Sejltur med katamaran eller karavellen Nau Santa Maria (som er en tro kopi af Columbus' skib). Begge ture er halvdagsture. Sejlturen er langs Madeiras sydkyst. Vejr og vind er med til at bestemme ruten.
 Måske får båden følgeskab af en lille flok delfiner. Vi giver ingen garantier, men chancen for at se de legesyge dyr er stor. 
 
Jeepture: Halv- eller heldagsture med jeep med plas til 6-8 personer i hver. Der er forskellige ruter rundt på øen. Halvdagsturene er typisk i omegnen af Funhal, mens heldagsturerne kommer længere rundt.  For heldagsturerne gælder, at der kan tilkøbes frokost. En jeeptur er en sjov og anderledes måde at opleve Madeira på. 
 

Vi tager forbehold for, at der kan forekomme ændringer i rejsens program grundet lokale forhold. Alle de inkluderede udflugter vil blive gennemført, men der kan eventuelt byttes rundt på dagene.
Rejselederen udleverer et opdateret dagsprogram ved ankomsten til Madeira og sine kontaktoplysninger.

Udflugterne kan sammenkøres med andre grupper fra Kulturrejser Europa. Nogle af ekstraudflugterne (sejlture og jeepture) er i samarbejde med lokale samarbejdspartnere og gennemføres med engelsktalende guide. 
 

Bestil rejsen her - Madeira langtidsferie

HotelFotoPriserDagsprogram
 
 
 
Søg på hele Kulturrejser-Europa.